A jó kávé, különösen a jó espresso készítésének titka az apró mozdulatokban rejlik. Nem az a feladat, hogy néha kiváló minőséget érjünk el, hanem az, hogy folyamatosan törekedjünk a tökéletességre. Odafigyelve minden egyes grammra, °C-ra, milliliterre. Csak így érhetünk el állandó és kiemelkedő minőséget. Az espresso készítésének mindenkor betartandó aranyszabályait az alábbiakban foglaltuk össze.
25 másodperc alatt
9 bar nyomáson
6.5 +/- 0,5 gramm
olasz pörköltségű kávékeverék
megfelelő finomságúra őrölt
erősen tömörített őrleményén át
92°C +/- 2 °C hőmérsékletű víz folyik át, hogy
25 milliliter espressót nyerjünkAz espresso-krémkávé készítésekor mindezt figyelembe kell venni!
A kifolyási hőmérséklet: 86°C. A kifolyócső és a csésze alja között 80-90 mm, a kifolyócső és a csésze teteje között 20-30mm a távolság. A belül fehér, tökéletesen száraz, max. 50 ml űrtartalmú porcelán csésze 44°C -ra van előmelegítve. Így a csészében lévő kávéital 67°C +/- 3 °C hőmérsékletű lesz.
Az így elkészült espressót azonnal lehet fogyasztani. A 67°C körüli hőmérséklet a forró italok és levesek ideális szervírozási hőmérséklete. Fontos tudni azonban, hogy az elkészült espresso gyorsan veszít érzékszervi tulajdonságaiból. Aromáinak száma percenként feleződik, aranybarna krémje néhány perc alatt sötétbarnára vált és a csésze falára szárad. Ezért kell azonnal fogyasztani.
Olaszországban a hosszú évtizedek alatt kialakult az espresso fogyasztásának ideális helyszíne a kávébár. Itt a vendég, a pult mellett álldogálva nyomon követheti a kávékészítést, sőt annak részesévé válhat! Ő maga szólhat a baristának, mikor állítsa le a kávé kifolyását. Az elkészült italt aztán azonnyomban állva, esetleg a bárszékre támaszkodva, szürcsölve fogyasztják.
Főmenü:
7.3.1 Az espresso-technológia története
7.3.2 A hagyományos kávégépek
7.3.3 A félautomata kávégépek főbb paraméterei
7.3.4 Az espresso technológia működése
7.3.6 Az automata kávégépek